X
Produkt byl přidán do objednávky.
Úvod Archív článků Erzbergrodeo 2015 - extrém na druhou!

Erzbergrodeo 2015 - extrém na druhou!

Erzbergrodeo 2015 se odehrálo podle tradičního scénáře a nejvíce pilotů se představilo ve kvalifikacích, zvaných Generali Iron road Prologue. Na tra o délce 13,5 kilometru se vydalo 1500 soutěžáků, kteří se v závratných rychlostech hnali po třicet metrů široké štěrové cestě s vidinou postupu do hlavního závodu, zvaného Red Bull Hare Scramble. K vidění ale byly také oblíbené jízdy do vrchu Kärcher Rocket Ride, které celý program zahajovaly. V těchto závodech, při nichž do téměř kolmé stěny startuje vždy šestice motokrosařů byl nejrychlejším pilotem domácí Ossi Reisinger s Husqvarnou FE. Ten si poté připsal i druhé místo ve kvalifiakčních jízdách, kde před ním skončil pouze tovární jezdec KTM Factory a to Brit Jonny Walker. Třetí čas zajel nejúspěšnější pilot historie Erzbergu, kterým není nikdo jiný, nežli polský kouzelník Taddy Blazusiak. V českých pilotů byl nejrychlejším Milan Engel, který figuroval na 64. příčce, zkušený Roman Korber si připsal pětasedmdesátý čas. Součástí prologů byl i závod dvouválcových strojů, které opanoval Rakušan Rudi Poschl s KTM 1190. Svělé páté místo mezi dvouválci zaznamenal Julius Mikula s Aprilií RXV 450. Dvouválcovou bestii postavenou na záladě KTM 1290 SuperDuke dovedl pod šachovnici Jiří Heiník na třinácté pozici, a mastodonta v podobě motocyklu Harley Davidson XR 1200 do cíle dovedl Pavel Kubíček, který se zde rozloučil se svojí sportovní kariérou.

Největší mazec je ale samozřejmě Red Bull Hare Scramble, jehož vítěz se nesmazatelně zapíše do historie Erzbergrodea vedle takových střelců, jako jsou Alfie Cox, Cyril Despres nebo Gio Sala. Protože se letos jednalo o jednadvacátý ročník, pořadatelé chtěli do třetí desítky vstoupit s něčím vyjímečným a lze říci, že svoji práci dovedli až do extrému - závod musel být zkrácen a i tak do nově vytýčeného cíle ve stanoveném limitu dojela pouhá pětice jezdců! Hned po startu vzaly za své šance Taddyho Blazusiaka, který kolidoval s týmovým kolegou Jonnym Walkerem. Zatímco Brit vše ustál, tak Polák byl po havárii zasažen motocyklem do hlavy a šance na šesté vítězství byly ztraceny. Do cíle se dostala pouze pět soutěžáků a čtyři z nich všem přítomným divákům dokázali, že duch fair-play se ani v současné době z vrcholového sportu ještě zcela nevytratil. Němec Andreas Lettenbichler, Španěl Alfedo Gomez a Britové Jonny Walker a Graham Jarvis si totiž v jedné části tratě mezi 19 a 20 check pointem navzájem pomohli, cílem poté projeli společně ve shodném čase (3:58,25 sekundy) a závod má tak poprvé (a nejspíš i naposled) čtyři vítěze! Na pátém místě dojel Španěl Mario Roman Serrano a do cíle se tak nedostaly jiné motocykly, nežli ty vyrobené v Mattighofenu.

Za našich reprezentantů byl nejúspěšnější David Cyprian, který byl klasifikován na dvacátém místě a se svojí KTM 250 EXC se dostal na 16 check point "Double Foult". Po závodě se piloti vyjádřili v tom smyslu, že to pořadatelé s obtížností poměrně "přepískli" a dá se očekávat, že podobně extrémní tra, která byla v podstatě nesjízdná, již v budoucnu nebude.