X
Produkt byl přidán do objednávky.
Úvod Club Tipy a rady Jaké vybrat kufry na motorku

Jaké vybrat kufry na motorku

Chystáte se na motorce na delší cesty, nebo si potřebujete jen při kratší projížďce zamknout třeba helmu? Dostatečně pevný a objemný kufr, nebo jiné zavazadlo oceníte. 

Kufry na motorku

Nemůžete si sami z velké nabídky e-shopů vybrat? Ano, na trhu je velké množství kufrů různých tvarů, velikostí i materiálů. Sepsali jsme pro vás několik užitečných tipů a rad, které vám výběr nejvhodnějšího zavazadla usnadní. 

Nejprve si odpovězte na pár otázek: 

  • Na jaký motocykl budu zavazadla/kufry vybírat?
  • Plánuji spíše delší a náročnější výlety, nebo jen krátké projížďky?
  • Jezdím sám? Můžu k uchycení zavazadla využít i zadní část sedla pro spolujezdce?
  • Kolik peněz chci na pořízení zavazadla dát?

Brašny

Pokud začínáte, budou se vám líbit brašny, rolky, nebo motobatohy. Představují lehkou a cenově výhodnou možnost uskladnění toho nejdůležitějšího, ovšem nejsou moc odolné v případě pádu apod. Doporučujeme spíše verze na připevnění pomocí montážní sady, jelikož kvalita těchto modelů bývá značně vyšší. 

Brašny se vyrábí z různých materiálů od pevného textilu (cordura apod.), pogumované plachtoviny až po kůži, či jejich různé kombinace. Vyrábí se jak boční, tak horní nebo pomocné brašničky třeba na padací rámy, aby byl dokonale využitý každý prostor na motocyklu. Jsou lehké, často voděodolné nebo mají zabudovanou pláštěnku, která se přes ně dá v případě potřeby snadno přetáhnout . 

Jaké kufry na moto

Tankvaky

Univerzální, nenáročná montហa široká nabídka velikostí to jsou tankvaky.

Jaké vybrat kufry na motocykl

Tankvaky se vyznačují velmi snadnou montáží jako například pomocí magnetů nebo rychloupínacích systémů a lze je použít snad na všechny typy motocyklů s výjimkou skůtrů. Vyrábí se od malých objemů, až po několik desítek litrů. I magnetické tankvaky vybavené velice silnými magnety pro uchycení ke kovové nádrži, je nutné  připevnit jistícími popruhy. Nejnovější trend je upevnění pomocí systému tanklock, tedy pomocí montážní sady na víčko nádrže. Protože se tankvaky umisují vysoko nad těžiště motocyklu, nejsou vhodné pro převoz t잚ích předmětů a je třeba počítat s možným nepatrným "negativním" vlivem na jízdní vlastnosti motocyklu.

Kufry

Kufry s velkým objemem oceníte především při delších cestách a na dovolené. Vybírat můžete hlavně z plastových nebo hliníkových.

Kufry na motorku


Hlavním kritériem výběru kufru na motorku je materiál. Ten volíme s ohledem na styl jízdy a vlastnosti využití. 

Plastové kufry = dEsiGN A muLtIFUNKČNOST

V městském provozu, na silničních cestovních motocyklech a skútrech, se dává většinou přednost plastovým kufrům, které jsou dostupné v různých tvarech a objemech. Kufry bývají uzamykatelné, a tak budou vaše osobní věci ve výrazně větším bezpečí. Otočením klíče totiž uzamknete nejen samotný kufr, ale často i kufr k motocyklu.

Plastové kufry ve srovnání s hliníkem nejsou tak odolné, a tak může při případném pádu dojít k jejich prasknutí, které se na dlouhých cestách řeší obtížněji, než snadné "vyklepání" hliníkače. Tvar bývá zaoblený a tím pádem více aerodynamičtější než u kufrů hliníkových. Jsou kompaktnější, nenarušují celistvý design motocyklu a dobře vypadají i na strojích o menším objemu.

Hliníkový kufr = odolnost

Hliníkové kufry doporučujeme zákazníkům, kteří vyráží na dlouhé cesty, nebo jezdí v náročném terénu. Hliníkové kufry jsou robustnější a vydrží i při případném pádu. Kromě odolnosti a dostatku úložného prostoru je možné hliníkový kufr využít například jako stolek, nebo si na něj sednout. Na druhé straně se vzhledem k větším rozměrům příliš nehodí na motocykly do městského provozu, ale není to pravidlo, pouze opatrnost. Při manipulaci s hliníkovým kufrem je pak třeba počítat s vyšší hmotností.

OBJEM motokufrů

Jak v případě hliníkových, tak plastových kufrů na motorku máte na výběr z různých velikostí, od nejmenších po největší. Zde záleží opět na každém zvl᚝ co si vybere. Na trhu jsou již i kufry “skládací” jako například kufry společnosti Shad SH59X Aluminium Premium, které můžete použít jako menší a během pár vteřin z nich udělat velké. 

Moto s kufrem

Myslete také na to, že kromě velikosti kufru je důležitým parametrem i jejich nosnost. Kufry na motorce rozhodně nepřetěžujte, hrozí jejich vylomení z nosné konstrukce a riziko pádu na vozovku během jízdy. Dbejte prosím instrukcí uvedených v návodu k obsluze od výroce s ohledem na jejich nosnost a doporučenou maximální rychlost. Je potřeba si být vědom toho, že instalací kufrů (platí jak pro boční, tak pro top case) se výrazně změní aerodynamika motocyklu a motorka se vám najednou může zdát hlavně ve vyšších rychlostech lehce "nervózní".

Konstrukce ploten a držáků

Je třeba se zamyslet i nad montážními držáky nebo plotny, které zajišují stabilní upevnění. Standardní plastové kufry mívají plotny vyrobené z plastu – ani ty se nesmí přetěžovat a v případě hliníkových kufrů můžeme narazit na modely s ocelovými držáky, které se postarají o bezpečné zajištění kufru umístěného na nosiči i po stranách.

Většina výrobců využívá vlastní způsob upevnění kufrů, proto při výběru dávejte pozor na jejich kompatibilitu s vaší plotnou či držákem. Pokud máte starší kufry s původní plotnou od stejného výrobce, můžete je pro upevnění nového kufru využít, ale i v tomto případě je dobré si kompatibilitu kufru s plotnou u prodejce předem prověřit.   

V případě jakýchkoli dotazů neváhejte kontaktovat naše specialisty příslušenství a dílů, kteří se vám budou rádi věnovat a s výběrem jistě dle vlastních zkušeností pomůžou.

© 2024, Flash team s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA | E-shop vytvořen na B2C Brána | XHTML 1.0