X
Produkt byl přidán do objednávky.
Úvod Club Tipy a rady Jak připravit motocykl na zimu a na novou sezónu

Jak připravit motocykl na zimu a na novou sezónu

Nepodceňujte zimní servis

I když jsou sníh a vysoké mrazy teprve před námi, většina z nás již své motocykly uklidila. V tuto dobu je nejvhodnější čas k servisu vašeho motocyklu, aby až vysvitne za pár měsíců sluníčko, jsme měli své stroje připravené na sezónu. Každý přikládá zimnímu servisu různý význam. Někdo dodržuje pečlivě pokyny z uživatelské příručky a jiný pouze postaví svůj motocykl do garáže.

Zimní servis motocyklů KTM

Za společně strávené chvíle během sezóny si každý motocykl zaslouží před uskladněním alespoň pořádně umýt a naleštit. I když se během sezóny o svůj motocykl dostatečně staráme a dodržujeme pravidelné servisy, neměli bychom právě v tuto dobu opomíjet návštěvu svého servisu a nechat si pro jistotu vše řádně zkontrolovat, a to pak neřešíme na poslední chvíli, když už můžeme někam vyrazit. 

Čím dříve, tím lépe ;-)

Kalendáře servisů jsou obvykle na konci podzimu a začátkem zimy ještě "poloprázdné" a proto je nejlepší čas na objednání se do servisu. S příchodem jarních měsíců bývá možnost objednání se na servis omezenější a riskujete delší čekací dobu, než se na vás dostane řada.

Servisy mívají v zimním období různé akce pro své zákazníky a pokud jsme vás stále nepřesvědčili, tak vám níže přikládáme důvody, proč se vám a vašemu motocyklu vyplatí  ho servisovat v autorizovaném servisu a proč právě v zimě:

  • Při prokazatelné servisní historii u autorizovaného servisu si motocykl lépe drží cenu a snadněji se prodává
  • Po sezóně dokáže servis zajistit údržbu vašeho motocyklu operativně, protože jeho dílna nepraská ve švech. 
  • Je také více času na řešení případných záludnějších „diagnostických špeků“, na které během plné sezóny nebývá čas.
  • Servisy často poskytují výhodnější ceny na použitý materiál a doplňky/oblečení/kosmetiku... nakoupené během provádění servisu.
  • Neváhejte a objevte i vy výhody zimního servisu ;-)

Sezónní servis motocyklů

Jsem zručný a mám vybavení pro základní servis

Kdo by se během zimního spánku nudil, může se společně s námi podívat na pár úkonů, které není radno v rámci údržby motocyklu opomíjet.

DOBÍJENÍ Baterie

Akumulátor je v zimním období lepší přechovávat v teplotách nad nulou, nejlépe připojený k nabíječce s udržovacím režimem. Jestliže vám v garáži nemrzne, můžete baterku nechat v motorce a pouze ji připojit k moderní inteligentní nabíječce, ale jinak ji raději vezměte někam domů do tepla. Běžné dobíjení akumulátoru se doporučuje provádět alespoň jednou za měsíc, aby vaše baterie zůstala v kondici. Při dobíjení je třeba brát zřetel na typ vaší baterie a k ní volit odpovídající nabíječku. 

čištění a kontrola napnutí Řetězu

Na řetěz, respektive celou řetězovou sadu opravdu nezapomínejte, protože jsou pro nás dost důležité. Čím lépe se o něj staráme, tím déle nám vydrží. Pravidelným čištěním mu prodloužíme jeho životnost. V prodeji je řada přípravků a kartáčů k čištění řeezů. Nejlepší variantou je řetěz pořádně vyčistit odpovídajícími přípravky, řetěz do sucha utřít a nastříkat mazivem. Nezapomínejte ani na správné napnutí řetězu, které je podrobně popsáno v manuálu od výrobce vašeho motocyklu.  

kontrola stavu a tlaku Pneumatik

I když jsou v dnešní době směsi pneumatik na vysoké úrovni a  nemají speciální nároky na uskladnění, tak nesmíme zapomínat na jejich kontrolu. Po vizuální kontrole případného vnějšího mechanického poškození stačí pneumatiky dofouknout dle předepsaného tlaku vašeho typu motocyklu (tentokrát je můžete o nějakou tu desetinku nafouknout více, než je doporučováno výrobcem). V ideálním případě by se při delším stání motorky kola neměla dotýkat země. Není-li možné toto zajistit, alespoň s nimi jednou za čas pootočte, aby se na pneumatikách nevytvořily plošky.

Provozní náplně aneb kdy měnit olej, chladicí a brzdovou kapalinu?

Nejčastějším dotazem bývá, kdy vyměnit olej? Je lepší měnit olej před zimou, nebo až po zimě před sezónou? Současné technologie při výrobě olejů nám zaručí, že je v podstatě jedno, jestli olej vyměníme před odstavením motocyklu nebo na začátku sezóny. Důležité je dodržovat intervaly výměn dle manuálu k danému motocyklu. Olej doporučujeme měnit při předepsaném počtu ujetých kilometrů, nebo po uplynutí jednoho roku od jeho výměny. U chladící kapaliny je třeba používat variantu s bodem tuhnutí mezi -20 až -30 °C. Výměnu chladicí kapaliny doporučujeme preventivně nejdéle po 3 letech. Brzdový systém patří mezi zásadní části motocyklu, proto je důležité udržovat brzdy v dobré kondici. Výměnou brzdové kapaliny přibližně každé dva roky chybu rozhodně neuděláme. I když vypadá kapalina opticky stále stejně, má přirozenou vlastnost vázat na sebe vodu a její účinnost se postupně snižuje. I zde používejte pouze specifikace kapalin doporučených výrobcem. Nezapomínejte ani na vyčištění brzdových třmenů, ke kterému slouží například tyto čističe brzd nebo běžné čističe brzd ve spreji.

S benzinem, nebo bez něj?

Další často kladenou otázkou je: nechat přes zimu nádrž prázdnou nebo ji naplnit až po hrdlo? Lepší je samozřejmě druhá varianta, jelikož v nádrži naplněné benzínem nezbývá moc šancí pro kondenzaci vody. U motocyklů s karburátorem doporučujeme benzín při delší pauze nechat vytéct odkalovací šroubkem a napustit čerstvým. Nejlepší varianta je používat víceoktanový benzín, který tak rychle nemění své vlastnosti, případně obsah nádrže chránit přidáním fuel stabilizeru do paliva. Ten váže vodu, zabrání oxidaci benzínu a ochrání palivový systém před korozí.

Kam s motocyklem?

Pro uskladnění motocyklu je důležitější stálost teploty, než její hodnota. V prostředí, kde se často střídá teplota, je vlhké a špatně větrané, hrozí koroze. Před případným prachem můžete ochránit svůj motocykl prodyšnou plachtou, nebo aspoň starou dekou apod. 

Nechte to na profesionálech

Jestliže chcete mít jistotu a záruku dobře připraveného motocyklu, včetně kvalitně provedeného servisu, neváhejte nás včas kontaktovat a naši technici vám doporučí možnosti. Nyní je ten nejlepší čas si zajistit termín zvýhodněného zimního servisu, proto neváhejte a objevte s námi výhody nadstandardní péče o vᚠmotocykl ve Flash teamu.

VĚNUJTE SERVIS MOTOCYKLU JAKO DÁREK

Hledáte vhodný dárek pro motorkáře? Obdarujte své blízké a přátele dárkovým poukazem do našeho servisu. Hodnotu poukazu 1 000 Kč lze libovolně sčítat. Platnost je 1 rok od zakoupení.

Vytisknout stránku

© 2024, Flash team s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA | E-shop vytvořen na B2C Brána | XHTML 1.0