Produkt byl přidán do objednávky.
Úvod Archív článků O motokrosových titulech je rozhodnuto

O motokrosových titulech je rozhodnuto

MXGP

Ital Antonio Cairoli o svém osmém titulu světového šampióna rozhodl už v první jízdě předposledního závodu, kterým byla Grand Prix Brazílie. Osmadvacetiletý člen týmu Red Bull KTM Factory se svojí KTM 350 SX-F dokázal zvítězit v patnácti ze 34 jízd, které se v letošním ročníku odjely a v celkovém součtu získal 747 bodů, což je o 119 bodů více, nežli druhý Belgičan Jeremy Van Horebeek, pilotující Yamahu. Celkové třetí místo obsadil další Belgičan Kevin Strijbos se Suzuki.V první desítce se umístila také další KTM, tentokrát sedlaná Britem Shaunem Simpsonem, který skončil na sedmém místě.

Antonio Cairoli, rodák z italského města Patti (nar. 23. září 1985), svůj první titul získal už v roce 2005, kdy zvítězil v kubatuře MX2 a hned v následujícím roce tuhle třídu „korunních princů“ opět opanoval. Po přestupu do prestižní kubatury MX1 zvítězil pětkrát a letos si připsal primát v téže třídě, nazvané již MXGP. Během svojí kariéry získal celkem dvaasedmdesát vítězství.

Cairoli po zisku svého osmého titulu uvedl: „Když jste dítě, chcete dokázat něco podobného, ale nikdy by vás nenapadlo, že se to může podařit. Byla to hodně těžká práce, ale dala mi strašně moc pozitivního. Dokázal jsem se umístit na pódiu ve všech závodech, a to bylo hodně důležité pro zisk bodů z celé sezóny. Tahle tra je sice příjemná na trénování, ale na závody tady je až moc velkých skoků a moc málo míst na to, abyste svůj motocykl skutečné stoprocentně ovládali. Nyní pojedu do Mexika, a stejně jako pokaždé je mým cílem vyhrát. Dalším cílem bude motokros národů a já zkusím nᚠItalský tým dostat na pódium.“

MX2

Ve slabší kubatuře se z celkového vítězství radoval Francouz Jordi Tixier, ale takovou zápletku, podle které se letošní šampionát odvíjel, by nesepsal ani legendární spisovatel Alfred Hitchcoock. Začátek sezóny se odjel podle předpokladů a dominantní Nizozemec Jeffrey Herlings měl už před Grand Prix České republiky náskok na čele 145 bodů, přičemž do konce šampionátu chyběly pouhé čtyři závody. Pak si ale tenhle fenomenální pilot při volném závodě zlomil nohu a už mohl pouze sledovat, jak týmový kolega Jordi Tixier stahuje jeho luxusní náskok. Ačkoliv Herlings ještě zdaleka nebyl ve stoprocentní formě, rozhodl se nastoupit do závěrečného závodu, kterým byla Grand Prix Mexika, tam se o titul ještě porvat a uhájit svůj třiadvaceti bodový náskok. Jeho výkon byl po tak dlouhé pauze a těžkém zranění obdivuhodný, ale šestnácté a desáté místo (pro něho) bohužel na zisk titulu nestačilo… Jeho parák Jordi Tixier se svojí KTM 250 SX-F totiž v první jízdě zvítězil, ve druhé dojel na třetím místě a v celkovém pořadí Herlingse o pouhé čtyři bodíky přeskočil!

Tixier: "Stále tomu nemůžu uvěřit. Po prvním pádu v úvodní jízdě jsem si myslel, že titul je pryč, ale zkusil jsem do toho dát všecno. Když jsem pak přejel cílovou pásku, pomyslel jsem si: „Zvládnul jsi to!“ a bylo fakt krásné vyhrát právě takhle. Byl jsem na trati opravdu rychlý, stíhal jsem všechny své soupeře a byl jsem dostatečně agresivní.“

Herlings: "Pro mě to bylo jako kdybych jel s jednou nohou. Celou dobu jsem tlačil svoji nohu dolů a bolest v ní byla opravdu hrozná. V první jízdě jsem jel trošku opatrněji, ale v té druhé už jsem bojoval naplno. Bohužel to nestačilo, ale já to za rok zkusím znova.“