X
Produkt byl přidán do objednávky.
Úvod Club Oblečení a doplňky Jaké jsou druhy přileb na motorku a jak vybrat tu pravou?

Jaké jsou druhy přileb na motorku a jak vybrat tu pravou?

Začátečník, nebo pokročilý motorkář, stále oba řeší důležité otázky, jak správně vybrat helmu na motorku. Spousta z nás má již představu, jak se k výběru postavit, na co si dát pozor, co vlastně potřebuje a co očekává. Je ale spousta těch, kteří právě začínají, nebo ještě nemají dost informací a pro ty to může být větší oříšek. Jde přeci hlavně o naše bezpečí, tak to prosím nepodceňujme a pojďme si společně zopakovat pár zásadních kroků, jak na výběr správné helmy na vᚠmotocykl

Nepodceňujte maximální bezpečnost i komfort

Na trhu existuje spousta nádherných helem za super peníze, které se nám mohou líbit, ale právě design a "zajímavá" cena jsou parametry, které by měly být v rozhodování až na posledním místě. Nová přilba na motorku nám musí v první řadě poskytnout maximální komfort a hlavně bezpečí!  Záměrně také píšeme nová helma a je dobré si uvědomit, že ve většině případů není správné kupovat helmu z druhé ruky, ale raději se podívat po nové. Nikdy vám nikdo nezaručí, co vše už může mít helma za sebou a kolikrát už někomu mohla třeba “jen” upadnout na zem, což většinou stačí k poškození skořepiny, které nemusí být na první pohled zřetelné a tím pádem ztrácí na své bezpečnosti.

U helem platí jedno nepsané pravidlo: "Kup si tu nejdražší helmu, kterou si můžeš dovolit". U přileb ve většině případů funguje přímá úměra, že dražší obvykle znamená lepší s ohledem na kvalitu použitých materiálů na skořepině i polstrování, má propracovanější ventilační systém a další vychytávky... U známých zaběhnutých značek také lze předpokládat, že za nimi stojí dlouhodobý vývoj, který se v celkové kvalitě a zpracování jistě odrazí. 


První a nejdůležitější věcí je si uvědomit, na jakém typu motocyklu budete jezdit. Každý výrobce má segmenty použití helmy rozděleny právě podle stylu jízdy (posed na motocyklu, náklon hlavy, rychlosti jízdy, komfort odvětrávání a spousty dalších detailů, které nám mají nejen zpříjemnit jízdu) a dle toho testuje a vyvíjí své produkty. 

Typy helem podle užití a stylu jízdy

  • Helma na motokros + enduro – obvykle určená pro fyzicky náročnější jízdu v terénu a na uzavřených závodních tratích. Je lehká a poskytuje vysokou ochranu brady. Bývá doplněna o kšilt a používá se současně s MX brýlemi.
  • Helma na cestování po silnici a použití v lehkém terénu - tento druh přilby má oproti helmě motokrosové navíc plexi štít a často vestavěnou sluneční clonu. Kšilt slouží jako stínítko a jako ochrana před odlétávajícími kamínky při jízdě v off-roadu. Nejčastější uplatnění nalezne u motocyklů z řady cestovních endur a dále pak u řidičů čtyřkolek.
  • Integrální helma – mezi motorkáři nejpoužívanější typ, který se nejlépe hodí pro silniční použití, dále pak pro závodníky jezdící na okruhu a motorkáře preferující rychlou jízdu. Helma nabízí pevnou ochranu brady a díky své konstrukci nabízí jezdci nejvyšší stupeň ochrany.
  • Otevřená helma – uzpůsobená pro kratší cestování, nebo klidnější jízdu na chopperech, café racerech, skútrech a mopedech v městském provozu za teplejšího počasí. Nabízí pohodlí, snadnou manipulaci, nízkou hmotnost a široký výhled z helmy. A v neposlední řadě díky otevřené konstrukci si v ní můžete nadneseně řečeno užít "větru ve vlasech" a pocit "svobody", který neodmyslitelně k motorkám patří.
  • Vyklápěcí helma – velmi oblíbený typ spojující z hlediska bezpečnosti a komfortu výhody helmy integrální a otevřené. Velmi praktická je hlavně při jízdě městem, stání na semaforech v teplém letním období apod.
  • Dětská helma - helmy pro děti (řekněme od 3 do 10 let) jsou pak samostatnou kategorií. Dělají se více méně jen v provedení "motokros". Při výběru velikosti zde platí stejná pravidla jako u dospělých. Helma musí dobře sedět hned od začátku a nelze počítat s tím, že dětem hlava do požadované velikosti velmi rychle doroste. Helmu je s ohledem na její velikost nutné u dětí pravidelně kontrolovat a přilbu podle potřeby s rostoucí hlavou často měnit, aby byla dodržena bezpečnost.

A máte helmu z jakéhokoli materiálu, výrobci doporučují výměnu helmy po třech až pěti letech v provozu, v závislosti na intenzitě jejího používání. Přilba na motorku patří mezi hlavní prvky vaší bezpečnosti, a proto by se na ní nemělo v žádném případě šetřit na úkor vaší bezpečnosti. Bez ohledu na to, jak byla vaše helma na motorku drahá, je vždy třeba i po zdánlivě neškodném pádu pořídit helmu novou. I malé z venku neviditelné poškození může pro jezdce představovat velké riziko! 

Neváhejte nám zavolat, nebo napsat si o informace a radu při výběru správné helmy na motorku. Rádi se vám budeme věnovat a společně pro vás vybereme tu nejvhodnější. 

Vytisknout stránku

© 2024, Flash team s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA | E-shop vytvořen na B2C Brána | XHTML 1.0